• Anasayfa • Kurumsal • Belgeler • Referanslar • İletişim
  Foto Galeri     Video Galerisi
 
   
Ürünler
GÜVENÇELİK EUROSTATIK™ > ANASAYFA

Haber ve Duyurular

GÜVENÇELİK UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ

Firmamızın unvanı değişmiştir.

07.12.2016 16:06:35
KOSGEB 4. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
24 Aralık 2015 tarihinde Ankara ATO Congresium’da gerçekleştirilen KOSGEB 4. Kobi ve Girişimcilik Ödül Töreninde ödüller sahiplerini buldu.
11.01.2016 14:14:51
WEB SİTEMİZE RUSÇA DİLİ EKLENMİŞTİR!
Değerli müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için web sayfamıza Rusça dili eklenmiştir.
09.10.2015 16:18:57
Toplam: 11   Kayıt
Sayfa : 1  |  2  |  3  |  4  |  Tümü

ELEKTROSTATİK TOZ BOYA VE TOZ EMAYE TESİSLERİ

ELEKTROSTATİK TOZ BOYA NEDİR?

    Elektrostatik toz boyama solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayici malzeme, son kat boya tabakasini olusturan çok ince toz boya partikülleridir.     
Toz boya, boya kabininde özel boya tabancalari vasitasiyla atilir. Tabancadan geçerken elektrostatik yüklenen toz boya partikülleri kabin içinde boyanacak malzemeye yapisir ve kaplama islemi gerçeklesmis olur.

    Toz boyanin malzeme yüzeyine tam olarak yapisabilmesi için malzemenin de çok iyi bir sekilde topraklanmasi gerekir. Fazla atilan boya, kabinde bulunan boya geri kazanim sistemi sayesinde toplanir ve tekrar kullanima sokulur. Boya geri kazanim sistemi elektrostatik toz boyama teknolojisinin en büyük ekonomik avantajlarindan biridir. Malzeme toz boya ile kaplandiktan sonra pisirme firinina girer. 200ºC olan firin isisi toz boyanin erimesini ve malzeme üzerine yapismasini saglar. Sonuçta çok dayanikli, ekonomik, çevre dostu, genis renk yelpazeli ve parlak bir yüzey kaplamasi elde edilir.

    Yüzey kalitesi, dayanikliligi, boya geri kazanim sistemi, ekonomikligi ve çevre duyarliligi elektrostatik toz boyamayi geleneksel boyama islemlerine göre daha çekici bir alternatif yapmaktadir.

 

MÜKEMMEL KAPLAMA

- Toz boyanin polimerizasyonu pisme islemi sirasinda boyanin malzemeye tutunmasini saglar. Sonuçta elde edilen kaplama asinmaya, korozyona, kimyasal etkilere ve darbelere karsi mükemmel bir direnç gösterir. 
- Toz boya üreticilerinin sürekli arastirmalari sonucu renk, parlaklik, doku, dayaniklilik ve uygulama kolayligi gibi önemli avantajlar kazanilmistir.

BAKIM KOLAYLIGI

Toz boyama sistemlerinin bakimi çok kolaydir: Renk degisikligi sirasinda boya kabini ve tabancalar basinçli hava ile temizlenir ve silinir.

ÇEVRE KORUNUMU

Çevre dostu bir proses olan toz boyada uçucu petrol kaynakli (solventler) bulunmaz. Bu sadece çevreyi korumakla kalmayip ayni zamanda isçi sagligini da korur. Boyacinin sadece bir toz maskesi takmasi yeterli gelecektir.

 

EKONOMIKLIGI

Toz boyama sistemlerinin ekonomik çalismasinin nedenleri:
- Fazla atilan boya yeniden kullanilir.
- Genellikle ön boyama gerektirmez.
- Toz boya üreticisinden alindigi gibi kullanilir. Kullanmak için ön karistirma veya hazirlik gerektirmez.
- Karisim havasi kullanmayi gerektirmez; tüm ortam havasi filtreden geçip ortama geri verilir.

KAZANDIRAN BIR YATIRIM

Tüm bu parametreler degerlendirildiginde toz boyama geleneksel boyama sistemlerine göre daha avantajlidir.
Ilk yatirim maliyetini kisa zamanda amorti etmesinin nedenleri:
- Büyük tesislerin üretkenligini arttirmasi
- Otomasyona adapte olabilmesi
- Daha az boya malzemesi kullanmasi
- Düsük bakim giderleri
- Solvent kullanimindan dogan giderlerin yok olmasi
- Karisim havasi cihazi gerektirmemesi
- Mükemmel kaplama kalitesi
- Yanlis ve bozuk uygulamalar firina girmeden kolayca temizlenip tekrar boyanabilir.

Bu faktörlere göre elektrostatik toz boyama sistemleri ilk yatirim maliyetini çabuk bir sekilde karsilar. Toz boya tesisi kazandiran bir yatirimdir.


ELEKTROSTATIK TOZ BOYA TESISI NASIL ÇALISIR?

Elektrostatik toz boya tesisi eger tam entegre olacak ise asagidaki proseslerin mutlaka olmasi gerekir.

1. Sprey temizlik hatti (örnek: demir fosfat hatti)
a. Yag alma banyosu
b. Yag alma banyosu
c. Durulama banyosu
d. Durulama banyosu
e. Demir fosfat banyosu
f. Durulama banyosu (D.I.)
g. Pasivasyon
h. Durulama banyosu (D.I.)

2. Kurutma firini

3. Otomatik toz boya uygulama kabini
a. Filtreli kabin (veya)
b. Siklonlu kabin
i. monosiklon
ii. twinsiklon
iii. multisiklon

4. Toz boya pisirme firini

Hareket halinde ki konveyöre asilan ürünler sirasi ile yukaridaki islemlerden geçerek boyanir.

 


Toz boyanin uygulanmasi ELEKTROSTATIK temele dayanir. Toz boya partiküllerinin belirli bir basinçtaki hava ile boya tabancasina gönderilmesi ve elektrostatik yüklenerek daha önce topraklanmis malzeme üzerine püskürtülmesi olarak açiklanabilir. Toz boya ile yüzey arasinda boyanin eksi (veya arti) yüklenmesinden dolayi bir çekim meydana gelir ve boya malzemeye elektrostatik olarak yapisir. Daha sonra 200ºC lik firinda eriyerek birbirine ve malzemeye yapisir.

   Bu prensipten yola çikarak yapilan arastirmalarda boya partiküllerinin genel olarak 2 degisik metotla yüklenebilecegi ortaya çikmistir.
   Bunlar:
   - Corona (iyonlasma)
   - Tribo (elektro - kinetik) metotlaridir.
   
1. CORONA TEKNIGI

   Bu teknik tabanca gövdesinin içerisinde bulunan kaskatin, tabancanin ucunda bulunan igneye gönderdigi yüksek voltajla (max 100 kV) tabancadan çikan boyaya elektrik yüklenmesi prensibine dayanir.
   Yüksek voltaj havanin nötral durumunu bozarak eksi iyonlar olusturmaktadir. Bu iyonlar birbirine ya da en yakin objeye yani toz taneciklerine tutunmaktadir. Böylece toz boya partikülleri de yüklenip, daha önce topraklanmis yüzeye püskürtülmektedir. Daha sonra malzeme 180ºC – 220ºC arasi sicakliktaki firina girerek üzerindeki boyanin erimesi, birbirine ve yüzeye iyice yapismasi saglanmaktadir.
   Corona metodunun en büyük avantaji; kolaylikla yüklenebilmesi ve su anda üretilen her türlü termoset toz boya ile basariyla uygulanabilmesidir.
 
  2. TRIBO TEKNIGI

   Bu sistemde hava ile boya, tabancaya geldikten sonra özel olarak tasarlanmis yollardan geçmesi ve sürtünmenin etkisiyle elektrostatik yüklenmesi temeline dayanir. Tribo sisteminde kaskat bulunmaz toz partikülleri sürtünme ile (kinetik) olarak yüklenir.
   Bu mekanizma farkli yüklerdeki iki maddenin (birisi elektron almaya digeri elektron vermeye meyilli) birbirleriyle temasi sonucu harekete geçer.
   Tribo tabancalarin içerisindeki özel tasarlanmis yükleme yollari mekaniksel özelliginden dolayi fazla toz boya birikimi saglamayan ve yüzeye yapismadan hizli bir yüklemeye olanak veren PTFE yani teflondan yapilmaktadir.

 

ALÜMINYUM VE ÇELIK PARÇALARIN BOYANMASINDA TOZ BOYAMA TEKNOLOJISI YENI UFUKLAR AÇIYOR.

Alüminyum ve çelik parçalar üzerinde uygulanan toz boyama teknolojisinin son yillardaki sürekli gelisimi endüstriyel yüzey kaplama alaninda önemli bir atilimin gerçeklesmesini saglamistir. Birçok ihtiyaca kolaylikla çözüm saglayan toz boyama teknolojisinin kaplama, dis görünüs, kalite, dayaniklilik, ekonomi ve çevre korunumu gibi geleneksel boyalara göre sayisiz avantajlari vardir.

 

 

 

TOZ BOYAYA GEÇMEDEN ÖNCE SORMANIZ GEREKEN 10 SORU

1. TOZ BOYAMA KULLANIMI KOLAY MIDIR?

Toz boyama kullanimi kolay, operatör dostu ve çevreci bir islemdir. Toz boyanin uygulanmasi geleneksel boyama sistemlerine göre daha basittir. Akinti, damlama ve çökme gibi sorunlar yaratmaz.

2. OPERATÖR EGITIMI NASILDIR?

Basitliginden dolayi egitimsiz bir operatör bile hiç zorluk çekmeden yeni sistemi kullanmayi ögrenebilir. Daha fazla bilgi edinebilmeniz için GÜVENÇELIK ve EUROSTATIK teknik personeli ihtiyaciniza uygun bir egitim programi sunacaktir.

3. EGITIM NELERI IÇERIR?

GÜVENÇELIK ve EUROSTATIK personeli sistemin kurulmasi ve çalistirilmasi esnasinda yaninizdadir. Size komple sistem ve toz boya tabancalarinin yerlestirilmesi ve sistemin optimum çalisabilmesi için gerekli ayarlarin yapilmasi hususunda gerekli teknik destegi verir.

4. BIR BOYA ATÖLYESI KENDISINI TOZ BOYAYA NASIL ADAPTE EDER?

Yas boya ile toz boyanin boya öncesi yüzey temizleme sistemleri de aynidir. Yas boya, toz boyaya göre uygulanmasi çok daha fazla ustalik gerektirdiginden ayni çalisanlar sistem degisse bile çok kisa bir zamanda tesise adapte olur. Saglikli yapilmis bir yas boya sistemi ile toz boya sistemi ayni boyutta yer isgal eder.

5. YÜZEY TEMIZLEME NE KADAR ÖNEMILIDIR?

Yas boyada oldugu kadar toz boyada da yüzey temizliginin önemi büyüktür. Boyanacak malzemenin temizlenmesi ve fosfatlanmasi veya alüminyum için kromatlanmasi boya kalitesinin mükemmelligini arttirir.

6. TOZ BOYA FILM KALINLIGI NASIL AYARLANIR?

Toz boya film kalinligi toz boya tabancasinin dogru ayarlanmasi, tabanca sayisi ve yerlesimi, nozul tipi ve robotun hareketi ile saglanir. Ayrica toz boya kabininin dizayni da boya kalinligi ve kalitesini belirleyen önemli bir faktördür. Tüm bu faktörler GÜVENÇELIK ve EUROSTATIK tarafindan belirlenen standartlara uygun olarak dizayn edilip optimum boya film kalinligina ulasilir.

7. FARADAY KAFESI ETKISI NASIL YOK EDILIR?

Toz boyanin boyanacak malzeme üzerindeki kenar, köse ve bosluklara en iyi sekilde nüfuz etmesi toz boya besleme orani ve hizina, elektrostatik çikis gücüne, tabanca yerlesimine ve nozul seçimine baglidir. GÜVENÇELIK ve EUROSTATIK bu tip ulasilmasi zor olan yerlere boya atacak nozul ve tabanca teknolojileri gelistirmistir.

8. HER MALZEMEYE TOZ BOYA UYGULANIR MI?

Çok çesitli tipteki malzemelere toz boya uygulanabilmesine ragmen su anda dünyada en fazla alüminyum ve çelik ürünleri toz boya kaplanmaktadir. Bununla beraber bazi sinirlamalar da mevcuttur. Toz boyanan malzeme firin içinde isiya maruz birakildigindan bu sinirlamalar;
- Malzeme mevcut firina giremeyecek kadar büyükse;
- Malzeme kürleme sicakligina dayanamayacak yapida ise meydana gelir.
Ayrica toz boya kaplama elektrostatik bir proses oldugundan elektriksel iletkenligi olmayan malzemeler toz boya ile kaplanamaz.

9. TOZ BOYAMADA RENK DEGISIMI NASIL YAPILIR?

Toz boyamada renk degisimi yaparken en önemli husus kabinin ve tabancanin boyadan tamamen arindirilmasidir. Önce tabanca basinçli hava ile temizlenir. Daha sonra kabin içerisi basinçli hava ile temizlenir. Bu esnada kabin emis fanlari çalistigindan toz boya filtrelere toplanir. Filtreler daha sonra sökülüp dis ortamda temizlenir. GÜVENÇELIK ve EUROSTATIK sizlere en kolay ve en çabuk renk degistirme tekniklerini belirler ve egitimlerini verir.

Fakat gün içerisinde 3 veya daha fazla renk degistirilecek ise multisiklon veya monosiklon bir kabin tercih edilmelidir. Renk degisiminde gelinen en son noktada 11 dakikada siyahtan beyaza renk degistirebilen PVC kabinlerimiz vardir. Monosiklon olarak çalisan bu kabinler tam otomatik olup 1 kisi ile çalistirilmaktadir.

10. TOZ BOYAMAYA GEÇMEM IÇIN NE YAPMAM GEREKIR?

Öncelikle asagidaki sorulari cevaplayan bir metni GÜVENÇELIK ve EUROSTATIK yetkililerine ulastirin. En kisa zamanda tarafiniza özel hazirlanmis proje ve teknik bilgiler sizlere ulastirilacaktir.
- Boyahane için ayrilan alan ölçüleri (uzunluk, genislik, yükseklik)
- Ön temizlik ne sekilde yapilmasi size dogru geliyor? (elle silme, daldirma, sprey)
- Firin isi enerjisi ne ile saglanmali? (gaz, motorin, elektrik)
- Boyanacak malzeme ölçüleri, malzeme cinsi, sekilleri ve günlük boyama adetleri nedir?
- Kompresörden gelen basinçli havanin içersindeki nemi alacak cihaziniz var mi?
Bu sorulari yanitlamakta zorlandiysaniz bir sekilde bizlere ulasin çözümü beraber bulalim.

 

TOZ EMAYE ILE BOYAMA

Toz Emaye Nedir?

- Emaye metal malzemelerin kaplanmasinda kullanilan, isisal genlesme katsayi bakimindan ona uyum saglayan ve düsük sicakliklarda eriyebilen bir FRIT’tir. Emayenin baslica uygulama alanlari çelik ve döküm demirden yapilan bazi mamullerdir. Gümüs, platin ve altin üzerine süs amaçli uygulamalar vardir.

Toz Emaye Uygulanacak Malzeme Nasil Olmalidir?

-Emayelenecek Saçta Aranan Özellikler; 
1- Karbon yüzdesi düsük olmalidir. Karbon yüzdesi yüksek olan saçlarda siyah lekeler, gaz çikisi ve balik pulu atmalari meydana gelir.
2- Alümina ile söndürülmemis olmalidir. Alümina içeren saçlar kolaylikla hidrojen tutarlar ve bu nedenle balik puluna yol açarlar.
3- Saçin bünyesinde cüruf parçaciklari, yabanci cisim kalintilari, çekme izleri ve yüzey hatalari bulunmamalidir.
4- Preste islemeye ve kaynak yapmaya elverisli olmalidir
5- Yüzeyi ekonomik olacak bir süre içinde banyolarda temizlenecek nitelikte olmalidir.

Emayeleme Teknikleri ve Kullanim Alanlari:

-Daldirma, püskürtme, elektrostatik ve vakum teknikleri uygulanan baslica tekniklerdir. Daldirma yönteminde mamul süspansiyon haldeki emayenin içine daldirilip çikarilir. Karisimdaki katkilar sayesinde ayarlanan kivama bagli olarak metalin yüzeyine bir miktar süspansiyon yapisir. Püskürtme yönteminde ise mamuller asili bir vaziyette otomatik olarak püskürtme kabinine ve oradan da kurutmaya tasinir. Püskürtmenin elektrik alanin etkisi altinda gerçeklestirilmesi ile tanelerin elektrostatik olarak yüklenmesi ve büyük oranda zit yüklenmis olan mamule dogru hareket edip yüzeye her tarafta ayni sekilde yapismasi saglanir. Döküm demirden yapilmis büyük mamuller pudralama yöntemi ile emayelenir.
- Bazi uygulama alanlari;
- Çelikten yapilan ev esyalari: Ocak, firin, çamasir makinasi, tencere
- Çelikten yapilan sihhi tesisat ürünler: Soba, Banyo küveti, lavabo
- Sanayi ve insaat sektörü: Kimyasal kazanlari, bina cephe kaplamalari, trafik levhalari ve metro giris çikislarinda kullanilan kaplama levhalar.

Anasayfa     |     Kurumsal     |     Belgeler     |     Referanslar     |     İletişim

Powered By Kent Media


Güven Çelik  Toz Emaye Tesisi  Toz Emaye Fırını  Toz Emaye Kabini  Toz Boya Tesisleri  Yaş Boya Tesisleri  Box Tipi Fırınlar  Paletli Tip Fırınlar  Elektrostatik Toz Boya Tabancası  Toz Boya Uygulama Kabinleri  Toz Emaye Uygulama Kabinleri  Toz Boya Tabancaları  Toz Boya Uygulama Robotları  Elektrik Kumanda Panoları  Konveyörler  Rulo Açma Makinaları  Güvençelik Kayseri  Toz Emaye Tabancası   Toz Boya Tesisleri Kayseri  Toz Emaye Tesisi Kayseri Plastik Kabinler  Toz Emaye Cihazları  Kayseri Çelik Kapı Tesisleri  Kayseri Toz Boya Uygulama Kabinleri  Kayseri Toz Emaye Uygulama Kabinleri  Kayseri Toz Boya Tabancaları  Kayseri Toz Boya Uygulama Robotları  Toz Boya Cihazları  Hızlı Renk Değiştirebilen Kabinler  Kayseri Rulo Açma Makinaları 

 

Copyright © 2017   www.guvencelik.net Tüm hakları saklıdır.

Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir.

 Web Tasarım Kent Media

Bu sitede BuyCOMM altyapısı kullanılmıştır.